Siirry suoraan sivun sisältöön

Oopperan henkilökunta

Oopperan henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]opera.fi.
Henkilökunnan tavoittaa puhelimitse Oopperan vaihteen kautta, p. (09) 4030 21.

Tärkeitä yhteystietoja

Suomen Kansallisoopperan yleisjohto
Päivi Kärkkäinen, pääjohtaja
Carina Rosenlöf-Hydén, pääjohtajan assistentti
Anita Prusila, lakimies

Talous- ja tietohallinto
Ulla Paavola, talouspäällikkö
Marjaana Niemi, kirjanpitopäällikkö
Auli Lassila, reskontranhoitaja
Marja Kallio, talousassistentti
Antti Aarnio, tietohallintoasiantuntija
Petra Tarkiainen, järjestelmäasiantuntija

Arkisto ja tietopalvelu
Marjaana Launonen, informaatikko
Aino Korkia-aho, tietopalvelusihteeri

Henkilöstöhallinto
Hanna Fontana, henkilöstöpäällikkö
Taina Turtiainen, henkilöstöassistentti
Kaarina Kuisma, turvallisuuspäällikkö
Kaj Friberg, ylivahtimestari
Arja Haulivuori, palkka-asiainhoitaja
Sari Kinnunen, palkka-asiainhoitaja
Tarja Kropsu, palkka-asiainhoitaja
Raija Peiponen, palkka-asiainhoitaja
Leena Rantanen, palkka-asiainhoitaja
Pasi Lind, hieroja
Emilia Saarela, fysioterapeutti

Kiinteistö 
Henri Lehtinen, kiinteistöpäällikkö
Åke Ruokonen, kiinteistömestari
Pekka Tamminen, huoltomestari
Ville Jokinen, huoltomestari
Timo Koskinen, sähkömestari
Anders Mattsson, varastomestari 
Orvo Leinonen, järjestelmäasiantuntija
Hely Airio, palveluesimies
 

Viestintä
Liisa Riekki, viestintäjohtaja
Joonas Holtari, markkinointi- ja myyntipäällikkö
Heidi Almi, viestintäpäällikkö
Marianne Leinonen, viestintäassistentti
Juhani Koivisto, päädramaturgi
Jussi Iltanen, viestintäsuunnittelija
Heli Rislakki, viestintäsuunnittelija 
Johanna Järventaus, asiantuntija, myynti ja digitaalinen viestintä
Marjukka Malkavaara, markkinointikoordinaattori
Harri Köykkälä, tapahtumat, tekninen tuottaja
Sari Salaja, yhteyskoordinaattori
Tiina Romar, myynnin esimies
Tarja Kahiala, myyntisihteeri
Juha Sirpola, myyntisihteeri
Anu Varjonen, myyntisihteeri
Marja Hlavaty, lipunmyyjä
Eija Kuusla, lipunmyyjä
Minna Pehkonen, lipunmyyjä
Kirsi Ryyppö, lipunmyyjä/vuoropäällikkö

Yleisötyö
Lauri Pokkinen, yleisö- ja yhteiskuntavastuupäällikkö 
Mikko Hannuksela, tallenne- ja tapahtumatuottaja
Tuula Jukola-Nuorteva, vastaava tuottaja
Sini Kaartinen, tuotantoassistentti

Oopperaosasto
Lilli Paasikivi, oopperan taiteellinen johtaja
Katja Tammela, taiteellisen johdon assistentti
Rilla Kyykkä, taiteellinen suunnittelupäällikkö
Tarja Pietarinen, oopperan osastoassistentti
Anu Sillanpää, oopperan tuotantoassistentti
Leena Salminen, oopperatoimiston sihteeri
Jukka Rissanen, oopperakoordinaattori
Miia Lallukka, tuottaja
Tatu Näyhö, tuottaja
Kadri Tali, kuoropäällikkö
Päivi Kulo, kuoro- ja konserttisihteeri 
Kaisa Rönkkö, orkesteripäällikkö
Jaana Neuvonen-Sipilä, orkesterin suunnittelusihteeri
Mikko Jyrkkä, vastaava orkesterijärjestäjä
Jarmo Koivunen, orkesterijärjestäjä
Antti Niemi, orkesterijärjestäjä
Juhana Hautsalo, nuotistonhoitaja
Mari Rautio, nuotistonhoitaja
Anna Kelo, pääohjausassistentti
Kim Amberla, ohjausassistentti
Jere Erkkilä, ohjausassistentti
Rauno Marttinen, ohjausassistentti
Riikka Räsänen, ohjausassistentti
Kurt Kopecky, pääkorrepetiittori
Hans-Otto Ehrström, korrepetiittori
Riitta Ingelin, korrepetiittori
Harri Karri, korrepetiittori
Tuula Ranin, korrepetiittori
Johanna Bister, kuiskaaja
Pasi Eskelinen, kuiskaaja
Lini Soini, kuiskaaja
Marge Mehilane, kuoromestari
Marco Ozbic, kuoromestari
Anna Kontek, lavastussuunnittelija
Erika Turunen, pukusuunnittelija 

Solistit

Kuoro

Orkesteri

Baletti
Kenneth Greve, baletin taiteellinen johtaja
Liisa Härö, baletin taiteellisen johtajan assistentti
Sampo Kivelä, baletin taiteellinen suunnittelupäällikkö
Maaria Hohti, baletin tuotantoassistentti
Jutta Mustakallio, baletin suunnitteluassistentti
Marjo Tuomi, baletin tuottaja
Timo Sokura, baletin tuottaja
Asta Lindholm, baletin tapahtumakoordinaattori
Ingrid Nemeckova, vastaava balettimestari
Francis Guardia, balettimestari
Joseph Kerwin, balettimestari
Jarmo Rastas, balettimestari
Kimmo Sandell, balettimestari
Tuuli Tuominen-Sandell, balettimestari
Ulla Ikonen, baletin pianisti
Marja-Kaisa Mäkinen, baletin pianisti
Dmitri Pavlov, baletin pianisti

Tanssijat

Balettioppilaitos
Marko Kallio, balettioppilaitoksen rehtori
Wilfried Jacobs, koulutuskoordinaattori
Outi Eerikäinen, balettioppilaitoksen sihteeri
Pasi Leppänen, balettioppilaitoksen tuottaja
Markku Korhonen, balettioppilaitoksen vahtimestari
Venla Konttinen, balettioppilaitoksen opettaja
Riikka Nyman, balettioppilaitoksen opettaja
Satu Soldan, balettioppilaitoksen opettaja
Minna Stenvall, balettioppilaitoksen opettaja
Bine Vesterinen, balettioppilaitoksen opettaja
Susanna Vironmäki-Diedrichs, balettioppilaitoksen opettaja
Marina Guseinova, balettioppilaitoksen pianisti
Andrzej Puszkarzewicz, balettioppilaitoksen säestäjä
Julia Rikkonen, balettioppilaitoksen pianisti

Tekniikan hallinto
Timo Tuovila, tekninen johtaja
Merja Nissinen, teknisen johtajan assistentti
Harri Alatalo, tuotantosuunnittelija 

Näyttämö, näytäntöjärjestäjät, valaistus ja ääni 
Matti Leinonen, näyttämöpäällikkö
Petteri Laukkanen, apulaisnäyttämöpäällikkö
Kimmo Ruskela, näyttämökoordinaattori
Hannu Aario, näyttämömestari
Risto Hytönen, näyttämömestari
Kari Mokkila, näyttämömestari
Jussi Pitkänen, näyttämömestari
Aimo Ruotsalainen, Alminsalin näyttämömestari
Mika Koivu, apulaisnäyttämömestari
Jyrki Lindeman, apulaisnäyttämömestari
Marko Santomaa, apulaisnäyttämömestari
Harri Sinda, apulaisnäyttämömestari
Mikko Alanko, näytäntötyöntekijä
Pasi Eriksson, näytäntötyöntekijä
Mika Erkkinen, näytäntötyöntekijä
Ville Heinonen, näytäntötyöntekijä 
Valtteri Ihalainen, näytäntötyöntekijä
Matti Kemppi, näytäntötyöntekijä
Juha Kilponen, näytäntötyöntekijä
Jukka Kukkonen, näytäntötyöntekijä
Jorma Lehtinen, näytäntötyöntekijä
Perttu Lähdesmäki, näytäntötyöntekijä
Anne Makkonen, näytäntötyöntekijä
Marko Natunen, näytäntötyöntekijä
Marko Parkkomäki, näytäntötyöntekijä
Kari Lode, näytäntötyöntekijä
Kalle Rannikko, näytäntötyöntekijä
Markku Salmi, näytäntötyöntekijä
Jarkko Salminen, näytäntötyöntekijä
Vesa Salonen, näytäntötyöntekijä
Marko Sunila, näytäntötyöntekijä
Jonimatti Suominen, näytäntötyöntekijä
Sami Taive, näytäntötyöntekijä
Mikko Viman, näytäntötyöntekijä 
Kim Juntunen, päänäyttämöoperaattori
Juha Rahikainen, näyttämöoperaattori
Jussi Tuovinen, näyttämöoperaattori
Juha Varila, näyttämöoperaattori
Petteri Honkapuro, lavastehuoltomies
Arto Tossavainen, lavastehuoltomies

Antti Pesonen, päänäytäntöjärjestäjä
Juho Miettinen, näytäntöjärjestäjä
Susanna Sippola, näytäntöjärjestäjä
Tomi Vekki, näytäntöjärjestäjä

Josi Keinonen, äänisuunnittelija
Asko Kuusisto, äänisuunnittelija
Petri Peltovako, äänisuunnittelija
Tuomo Issakainen, äänioperaattori
Jukka Saari, ääniosaston huoltomestari
Lari Angervo, äänioperaattori 
Harri Vahvelainen, äänioperaattori

Tommi Härkönen, valaistusmestari
Olli-Pekka Koivunen, valaistusmestari
Vesa Pohjolainen, valaistusmestari
Ari Zukale, valaistusmestari
Jyrki Bonde-Jensen, apulaisvalaistusmestari
Jukka Höysti, apulaisvalaistusmestari
Henri Kosonen, apulaisvalaistusmestari
Jukka Niiranen, apulaisvalaistusmestari
Juha Koskipää, päävalaistusoperaattori
Heikki Riihijärvi, valaistusmestarioperaattori
Petri Sarkkila, valaistusoperaattori
Tommi Saviranta, valaistusoperaattori
Timo Vanhanen, valaistusoperaattori
Kari Mäkiaho, valaistushuoltomestari

Jari Arovaara, sähkötöiden vastaava
Esa Issakainen, näytäntötyöntekijä
Stig Karlsson, näytäntötyöntekijä
Jarko Kemppinen, näytäntötyöntekijä
Hannu Moilanen, näytäntötyöntekijä
Jyri Oittinen, näytäntötyöntekijä
Leo Ollikainen, näytäntötyöntekijä 
Jukka Suhonen, näytäntötyöntekijä

Kampaamo-maski ja pukuhuolto
Pirkko Salmela, näyttämöpäällikkö
Anna Järvimäki, apulaispäällikkö
Marjo Riihimäki, maski-kampaajamestari
Echkart Daniela, kampaaja-maskeeraaja
Tiina Karttunen, kampaaja-maskeeraaja
Virpi Ketko, maskeeraaja
Emma Korosuo, kampaaja-maskeeraaja 
Indira Okic, kampaaja-maskeeraaja
Kati Räsänen, kampaaja-maskeeraaja
Pii Viljamaa, kampaaja-maskeeraaja 
Anne Vääräniemi, kampaaja-maskeeraaja
Sanna Heikkonen, pukuhuoltaja/teosvastaava
Tuula Kaihlamäki, pukuhuoltaja/teosvastaava
Sorja Kuorikoski, pukuhuoltaja/teosvastaava
Jaana Kursu, pukuhuoltaja/teosvastaava
Lehtonen Liisa, pukuhuoltoja/teosvastaava 
Maritta Odrischinsky, pukuhuoltaja/teosvastaava
Jaana Peltola, pukuhuoltaja/teosvastaava
Heini Rannanheimo, pukuhuoltaja/teosvastaava
Anni Saarinen, pukuhuoltaja/teosvastaava
Tarja Sopenperä, pukuhuoltaja/teosvastaava
Sanna Innanen, pukuhuoltaja 
Monika Hartl, pukuhuoltaja
 
Puvusto
Katja Karjalainen, puvuston päällikkö
Terttu Torkkola, puvuston apulaispäällikkö
Päivi Fransman, puvuston teosvastaava
Elina Harmoinen, puvuston teosvastaava
Helena Laitinen, puvuston teosvastaava
Kaija Halttula, vaatturi
Anne Jalander, vaatturi
Julia Jåfs, vaatturi 
Satu Kela, vaatturi
Tea Lamberg, vaatturi 
Liisa Mäenpää, vaatturi
Pirkko Noel, vaatturi
Leena Paavolainen, vaatturi
Kristiina Seikkula, vaatturi
Marjo Karhu, ompelija
Päivi Kazandjian, ompelija
Virve Lappalainen, ompelija
Sari Manner, ompelija
Riitta Merinen, ompelija
Liisa Oila, ompelija
Sanna Peltonen, ompelija 
Riitta Pursiainen, ompelija
Tuula Rajanne, ompelija
Outi Riikonen, ompelija
Maija Ryöti, ompelija
Tiitta Räsänen, ompelija
Silvi Saks, ompelija
Elina Tuomisto, ompelija  
Marja Turunen, ompelija
Tarja Westman-Luhtala, ompelija
Marja-Leena Salmela, ompelija/koruntekijä
Arja Leppälä, hatuntekijä
Anja Behm, modisti 
Anna-Maija Aho, värjäri
Jorma Sainio, vanhempi suutari
Lauri Tuomela, suutari
Maria Alatalo, pukuvarastonhoitaja
Anne Paloluoma, ostaja

Lavastamo
Tapio Säkkinen, lavastamon päällikkö
Janne Säkkinen, lavastamon apulaispäällikkö
Mika Kurkela, tekninen pääsuunnittelija
Rauno Kontio, tekninen suunnittelija
Markku Hietala, tekninen piirtäjä
Hanna Pulkkinen, maalamomestari 
Hannu Koivisto, lavastemestari
Paavo Alaoja, puuseppä
Jari Juntunen, puuseppä
Onni Krappe, puuseppä 
Matti Liukkonen, puuseppä
Joonas Maalismaa, puuseppä
Heikki Nevalainen, puuseppä
Heli Kaartinen, metallimies
Kari Kauhanen, metallimies
Toni Ratinen, metallimies
Tuomo Järvimäki, erikoisrakenteiden tekninen suunnittelija
Lotta Kare, lavastemaalari
Tanja Katainen, lavastemaalari 
Peeter Loit, lavastemaalari
Kaarina Soini, lavastemaalari
Tanja Sormunen, lavastemaalari
Selene Virtanen, lavastemaalari
Johanna Winterhalter, lavastemaalari
Ahti Meier, lavastamotyöntekijä
Timo Salminen, lavastamotyöntekijä
Vuokko Haapakoski, verhoilija/lavastamotyöntekijä
Pipsa Keski-Hakuni, tarpeistosuunnittelija
Jari Denisov, tarpeistonvalmistaja
Katja Varis, tarpeistonvalmistaja 
Eve Esna, näytäntötyöntekijä 
Mia Heimlander, näytäntötyöntekijä
Mari Hämäläinen, näytäntötyöntekijä
Annika Laukkanen, näytäntötyöntekijä
Minna Vuori, näytäntötyöntekijä 
Tiina Yli-Hannuksela, näytäntötyöntekijä