Siirry suoraan sivun sisältöön

Oopperan henkilökunta

Oopperan henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi[at]opera.fi.
Henkilökunnan tavoittaa puhelimitse Oopperan vaihteen kautta, p. (09) 4030 21.

Tärkeitä yhteystietoja

Suomen Kansallisoopperan yleisjohto
Päivi Kärkkäinen, pääjohtaja
Carina Rosenlöf-Hydén, pääjohtajan assistentti
Anita Prusila, lakimies

Talous- ja tietohallinto
Ulla Paavola, talouspäällikkö
Marjaana Niemi, kirjanpitopäällikkö
Auli Lassila, reskontranhoitaja
Marja Kallio, talousassistentti
Antti Aarnio, tietohallintoasiantuntija
Petra Tarkiainen, järjestelmäasiantuntija

Arkisto ja tietopalvelu
Marjaana Launonen, informaatikko
Aino Korkia-aho, tietopalvelusihteeri

Henkilöstöhallinto
Hanna Fontana, henkilöstöpäällikkö
Taina Turtiainen, henkilöstöassistentti
Kaarina Kuisma, turvallisuuspäällikkö
Kaj Friberg, ylivahtimestari
Arja Haulivuori, palkka-asiainhoitaja
Sari Kinnunen, palkka-asiainhoitaja
Tarja Kropsu, palkka-asiainhoitaja
Leena Rantanen, palkka-asiainhoitaja
Pasi Lind, hieroja
Johanna Osmala, fysioterapeutti 
Emilia Saarela, fysioterapeutti

Kiinteistö 
Henri Lehtinen, kiinteistöpäällikkö
Åke Ruokonen, kiinteistömestari
Pekka Tamminen, huoltomestari
Ville Jokinen, huoltomestari
Timo Koskinen, sähkömestari
Orvo Leinonen, järjestelmäasiantuntija
Hely Airio, kiinteistötyöntekijä

Viestintä
Annukka Klinge, viestintäjohtaja
Marianne Leinonen, viestintäassistentti
Joonas Holtari, markkinointi- ja myyntipäällikkö
Heidi Almi, viestintäpäällikkö
Juhani Koivisto, päädramaturgi
Johanna Järventaus, asiantuntija, myynti ja digitaalinen viestintä
Jussi Iltanen, viestintäsuunnittelija
Heli Rislakki, viestintäsuunnittelija 
Sari Salaja, yhteyskoordinaattori
Harri Köykkälä, asiakaspalveluyksikön vastuuhenkilö
Tiina Romar, myynnin esimies
Ritva Ananin, myyntisihteeri
Tarja Kahiala, myyntisihteeri
Juha Sirpola, myyntisihteeri
Anu Varjonen, myyntisihteeri
Saara Elo, lipunmyyjä/myyntisihteeri
Marja Hlavaty, lipunmyyjä
Eija Kuusla, lipunmyyjä
Minna Pehkonen, lipunmyyjä
Kirsi Ryyppö, lipunmyyjä/vuoropäällikkö

Yleisöyhteistyö
Tuula Jukola-Nuorteva, vastaava tuottaja
Malla Vanhanen, tuotantoassistentti

Oopperaosasto
Lilli Paasikivi, oopperan taiteellinen johtaja
Katja Tammela, taiteellisen johdon assistentti
Rilla Kyykkä, taiteellinen suunnittelupäällikkö
Tarja Pietarinen, oopperaosaston assistentti
Anu Sillanpää, tuotantosihteeri
Leena Salminen, oopperaosaston sihteeri
Jukka Rissanen, oopperakoordinaattori
Miia Lallukka, tuottaja
Tatu Näyhö, tuottaja
Mikko Hannuksela, kuoropäällikkö
Päivi Kulo, kuoro- ja konserttisihteeri 
Kaisa Rönkkö, orkesteripäällikkö
Jaana Neuvonen-Sipilä, orkesterin suunnittelusihteeri
Mikko Jyrkkä, vastaava orkesterijärjestäjä
Jarmo Koivunen, orkesterijärjestäjä
Antti Niemi, orkesterijärjestäjä
Juhana Hautsalo, nuotistonhoitaja
Mari Rautio, nuotistonhoitaja
Anna Kelo, pääohjausassistentti
Kim Amberla, ohjausassistentti
Jere Erkkilä, ohjausassistentti
Rauno Marttinen, ohjausassistentti
Riikka Räsänen, ohjausassistentti
Kurt Kopecky, pääkorrepetiittori
Hans-Otto Ehrström, korrepetiittori
Riitta Ingelin, korrepetiittori
Harri Karri, korrepetiittori
Tuula Ranin, korrepetiittori
Johanna Bister, kuiskaaja
Pasi Eskelinen, kuiskaaja
Lini Soini, kuiskaaja
Marge Mehilane, kuoromestari
Marco Ozbic, kuoromestari
Anna Kontek, lavastussuunnittelija
Erika Turunen, pukusuunnittelija 

Solistit

Kuoro

Orkesteri

Baletti
Kenneth Greve, baletin taiteellinen johtaja
Liisa Härö, baletin taiteellisen johtajan assistentti
Sampo Kivelä, baletin taiteellinen suunnittelupäällikkö
Maaria Hohti, baletin tuotantoassistentti
Jutta Mustakallio, baletin suunnitteluassistentti
Marjo Tuomi, baletin tuottaja
Timo Sokura, baletin tuottaja
Asta Lindholm, baletin tapahtumakoordinaattori
Ingrid Nemeckova, vastaava balettimestari
Francis Guardia, balettimestari
Joseph Kerwin, balettimestari
Jarmo Rastas, balettimestari
Kimmo Sandell, balettimestari
Tuuli Tuominen-Sandell, balettimestari
Ulla Ikonen, baletin pianisti
Marja-Kaisa Mäkinen, baletin pianisti
Dmitri Pavlov, baletin pianisti

Tanssijat

Balettioppilaitos
Hannele Niiranen-Mattsson, balettioppilaitoksen rehtori
Wilfried Jacobs, koulutuskoordinaattori
Outi Eerikäinen, balettioppilaitoksen sihteeri
Pasi Leppänen, balettioppilaitoksen tuottaja
Venla Konttinen, balettioppilaitoksen opettaja
Riikka Nyman, balettioppilaitoksen opettaja
Satu Soldan, balettioppilaitoksen opettaja
Minna Stenvall, balettioppilaitoksen opettaja
Bine Vesterinen, balettioppilaitoksen opettaja
Susanna Vironmäki-Diedrichs, balettioppilaitoksen opettaja
Marina Guseinova, balettioppilaitoksen pianisti
Andrzej Puszkarzewicz, balettioppilaitoksen säestäjä
Julia Rikkonen, balettioppilaitoksen pianisti

Tekniikan hallinto
Timo Tuovila, tekninen johtaja
Merja Nissinen, teknisen johtajan assistentti
Harri Alatalo, tuotantosuunnittelija 

Näyttämö
Matti Leinonen, näyttämöpäällikkö
Hannu Aario, näyttämömestari
Risto Hytönen, näyttämömestari
Kari Mokkila, näyttämömestari
Jussi Pitkänen, näyttämömestari
Aimo Ruotsalainen, Alminsalin näyttämömestari
Mika Koivu, apulaisnäyttämömestari
Jyrki Lindeman, apulaisnäyttämömestari
Marko Santomaa, apulaisnäyttämömestari
Harri Sinda, apulaisnäyttämömestari
Mikko Alanko, näytäntötyöntekijä
Pasi Eriksson, näytäntötyöntekijä
Mika Erkkinen, näytäntötyöntekijä
Valtteri Ihalainen, näytäntötyöntekijä
Matti Kemppi, näytäntötyöntekijä
Juha Kilponen, näytäntötyöntekijä
Jukka Kukkonen, näytäntötyöntekijä
Jorma Lehtinen, näytäntötyöntekijä
Marko Natunen, näytäntötyöntekijä
Marko Parkkomäki, näytäntötyöntekijä
Kari Lode, näytäntötyöntekijä
Kalle Rannikko, näytäntötyöntekijä
Markku Salmi, näytäntötyöntekijä
Jarkko Salminen, näytäntötyöntekijä
Vesa Salonen, näytäntötyöntekijä
Marko Sunila, näytäntötyöntekijä
Jonimatti Suominen, näytäntötyöntekijä
Sami Taive, näytäntötyöntekijä
Mikko Viman, näytäntötyöntekijä
Kim Juntunen, päänäyttämöoperaattori
Juha Rahikainen, näyttämöoperaattori
Jussi Tuovinen, näyttämöoperaattori
Juha Varila, näyttämöoperaattori
Anders Mattsson, varastomestari
Petteri Honkapuro, lavastehuoltomies
Arto Tossavainen, lavastehuoltomies

Valaistus, ääni ja näytäntöjärjestäjät 
Kimmo Ruskela, apulaisosastopäällikkö
Tommi Härkönen, valaistusmestari
Olli-Pekka Koivunen, valaistusmestari
Vesa Pohjolainen, valaistusmestari
Ari Zukale, valaistusmestari
Jyrki Bonde-Jensen, apulaisvalaistusmestari
Jukka Höysti, apulaisvalaistusmestari
Henri Kosonen, apulaisvalaistusmestari
Jukka Niiranen, apulaisvalaistusmestari
Juha Koskipää, päävalaistusoperaattori
Heikki Riihijärvi, valaistusoperaattori
Petri Sarkkila, valaistusoperaattori
Timo Vanhanen, valaistusoperaattori
Kari Mäkiaho, valaistushuoltomestari
Petteri Laukkanen, apulaisosastopäällikkö
Josi Keinonen, äänisuunnittelija
Asko Kuusisto, äänisuunnittelija
Petri Peltovako, äänisuunnittelija
Tuomo Issakainen, äänioperaattori
Jukka Saari, ääniosaston huoltomestari 
Harri Vahvelainen, äänioperaattori
Jari Arovaara, sähkötöiden vastaava
Esa Issakainen, näytäntötyöntekijä
Stig Karlsson, näytäntötyöntekijä
Jarko Kemppinen, näytäntötyöntekijä
Mikko Koivisto, näytäntötyöntekijä
Anne Makkonen, näytäntötyöntekijä
Hannu Moilanen, näytäntötyöntekijä
Esa Mättölä, näytäntötyöntekijä
Jyri Oittinen, näytäntötyöntekijä
Jukka Suhonen, näytäntötyöntekijä
Antti Pesonen, päänäytäntöjärjestäjä
Juho Miettinen, näytäntöjärjestäjä
Susanna Sippola, näytäntöjärjestäjä
Nina Valtonen, näytäntöjärjestäjä
Tomi Vekki, näytäntöjärjestäjä

Kampaamo-maski ja pukuhuolto
Pirkko Salmela, näyttämöpäällikkö
Anna Järvimäki, apulaispäällikkö
Marjo Riihimäki, maski-kampaajamestari
Virpi Ketko, maskeeraaja
Indira Okic, kampaaja-maskeeraaja
Jessica Rosenberg, kampaaja-maskeeraaja
Kati Räsänen, kampaaja-maskeeraaja
Kukka-Maaria Sand, kampaaja-maskeeraaja
Anne Vääräniemi, kampaaja-maskeeraaja
Sanna Heikkonen, pukuhuoltaja/teosvastaava
Sanna Innanen, pukuhuoltaja
Tuula Kaihlamäki, pukuhuoltaja/teosvastaava
Sorja Kuorikoski, pukuhuoltaja/teosvastaava
Jaana Kursu, pukuhuoltaja/teosvastaava
Lehtonen Marja, pukuhuoltoja/teosvastaava 
Maritta Odrischinsky, pukuhuoltaja/teosvastaava
Jaana Peltola, pukuhuoltaja/teosvastaava
Heini Rannanheimo, pukuhuoltaja/teosvastaava
Anni Saarinen, pukuhuoltaja/teosvastaava
Tarja Sopenperä, pukuhuoltaja/teosvastaava 
 
Puvusto
Katja Karjalainen, puvuston päällikkö
Heli Hynynen, puvuston apulaispäällikkö
Terttu Torkkola, puvuston apulaispäällikkö
Päivi Fransman, puvuston teosvastaava
Elina Harmoinen, puvuston teosvastaava
Helena Laitinen, puvuston teosvastaava
Kaija Halttula, vaatturi
Anne Jalander, vaatturi
Tea Lamberg, vaatturi
Satu Kela, vaatturi
Liisa Mäenpää, vaatturi
Leena Paavolainen, vaatturi
Kristiina Seikkula, vaatturi
Päivi Kazandjian, ompelija
Sari Manner, ompelija
Riitta Merinen, ompelija
Riitta Pursiainen, ompelija
Tuula Rajanne, ompelija
Outi Riikonen, ompelija
Ave Rusanen, ompelija 
Maija Ryöti, ompelija
Tiitta Räsänen, ompelija
Silvi Saks, ompelija  
Marja Turunen, ompelija
Tarja Westman-Luhtala, ompelija
Marja-Leena Salmela, ompelija/koruntekijä
Erja Kalliokuusi, hatuntekijä
Arja Leppälä, hatuntekijä
Anna-Maija Aho, värjäri
Jorma Sainio, vanhempi suutari
Lauri Tuomela, suutari
Maria Alatalo, pukuvarastonhoitaja
Anne Paloluoma, ostaja

Lavastamo
Tapio Säkkinen, lavastamon päällikkö
Janne Säkkinen, lavastamon apulaispäällikkö
Mika Kurkela, tekninen pääsuunnittelija
Rauno Kontio, tekninen suunnittelija
Markku Hietala, tekninen piirtäjä
Hannu Koivisto, lavastemestari
Paavo Alaoja, puuseppä
Jari Juntunen, puuseppä
Matti Liukkonen, puuseppä
Joonas Maalismaa, puuseppä
Heikki Nevalainen, puuseppä
Heli Kaartinen, metallimies
Kari Kauhanen, metallimies
Toni Ratinen, metallimies
Tuomo Järvimäki, erikoisrakenteiden tekninen suunnittelija
Lotta Kare, lavastemaalari
Risto Karhula, lavastemaalari
Hanna Pulkkinen, lavastemaalari
Selene Virtanen, lavastemaalari
Johanna Winterhalter, lavastemaalari
Vuokko Haapakoski, verhoilija/lavastamotyöntekijä
Pipsa Keski-Hakuni, tarpeistosuunnittelija
Jari Denisov, tarpeistonvalmistaja
Maija Ripatti, tarpeistonvalmistaja
Eve Esna, näytäntötyöntekijä 
Mia Heimlander, näytäntötyöntekijä
Mari Hämäläinen, näytäntötyöntekijä
Annika Laukkanen, näytäntötyöntekijä
Tiina Yli-Hannuksela, näytäntötyöntekijä