Henrik Burman

Vieraileva tanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Herra Drosselmeier (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski).

Koulutus

Tukholman Kuninkaallisen oopperan balettikoulu 1979–81, Svenska balettskolan 1981–86.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 1986–1988, 1994–1996, 1997–2014, solistitanssija 2009–2014
Tukholman Kuninkaallinen baletti 1988, 1997.
Vierailut: Tukholman Kuninkaallisen baletin kiertueilla: Japani, Pohjois-Irlanti, Espanja ja Italia.
Suomen Kansallisbaletin vierailuilla: Yhdysvallat, Edinburgh, Berliini ja Cagliarin Teatro Lirico, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Anna Karenina: Aleksei Karenin, Stiva (Alexei Ratmansky), Bajadeeri: Ylibramiini, Radza (Natalia Makarova/Petipa), Coppélia: Méliès (Marc Ribaud), Le Corsaire - Merirosvo: Said Pašša (Ivan Liška/Petipa), Don Quijote: Espada (Patrice Bart/Petipa), Giselle (Sylvie Guillem/Coralli-Perrot-Petipa), Joutsenlampi (Vladimir Bourmeister/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: von Rothbart (Rudi van Dantzig/Petipa-Ivanov), Lokki: Sorin, Šamrajev (John Neumeier), Manon: Mons. G.M.(Sir Kenneth MacMillan), Napoli: Peppo (August Bournonville), Onegin: Gremin (John Cranko), Prinsessa Ruusunen (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Herra Drosselmeier (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Tybalt, Paris (John Cranko), Scheherazade: Visiiri (Kenneth Greve), La Sylphide: Madge (August Bournonville), Tuhkimo: Sisarpuoli (Ben Stevenson), Tuhkimo - traaginen kertomus: Isä (Terence Kohler).
Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), the second detail (William Forsythe), Päiväunikansa (Tero Saarinen), Arbos (Ohad Naharin), Kyr (Ohad Naharin), Minus 7 (Ohad Naharin), Ur (Per Jonsson), Les Noces (Angelin Preljocaj), Kolmas yö (Jorma Uotinen), Evankeliumi (Jorma Uotinen), Petrolitaivas (Sami Saikkonen), Blue Grass (Itzik Galili), Four Sections (Ted Brandsen), Oracle (Glen Tetley), Ainda (Marilena Fontoura), Carmen: Lucas (Marilena Fontoura), Svadebka (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Welcome to Heaven's Playground (Aapo Siikala), FLUKE (Mats Ek), Walking Mad (Johan Inger), 91° N (Jouka Valkama), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen), Lähellä (Satu Tuomisto).
Muualla: Kesäyön unelma (John Neumeier), Ljusvarelser (Mats Ek), Kevätuhri (Maurice Béjart), Tuhkimo (Frederick Ashton), Neiti Julie (Birgit Cullberg).

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 1998.

Mukana esityksissä

Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 11.12.2014 19:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 13.12.2014 18:00
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas 20.12.2014 18:00