Samuli Poutanen

Tähtitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Don Quijote: Espada (Patrice Bart – Ludvig Minkus), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisan kosija 2 (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve – Tuomas Kantelinen), Onegin: Gremin (John Cranko – Pjotr Tšaikovski), Glass Pieces: Kolme paria, miehet (Jerome Robbins – Philip Glass), Spazio-Tempo (Jacopo Godani – 48Nord).

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 1989–2000.
Jatko-opinnot New York 1999 ja Pertuis, Ranska 2000.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2001–, ensitanssija 2009-12, tähtitanssija 2012–
Jeune Ballet de France 2000.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Corps de ballet- ja solistitehtävissä mm. Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Le Corsaire - Merirosvo: Conrad (Ivan Liška / Petipa), Don Quijote (Patrice Bart/Petipa), Giselle: Maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi (Vladimir Bourmeister/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Alexander (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Benno, von Rothbart (Kenneth Greve), Kuinka äkäpussi kesytetään: Petruchio (John Cranko), Lokki: Medvedenko (John Neumeier),  Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve), Manon: Des Grieux (Sir Kenneth MacMillan), Napoli: Pas de six/1. soolo (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen (Rudolf Nurejev/Ivanov), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré, Carabosse, Lännen prinssi (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi, Pähkinänsärkijä, Kukkaisvalssi/1. solistipari (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Onegin (John Cranko), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Tybalt (John Cranko), Seitsemän veljestä: Juhani (Marjo Kuusela), Tšaikovski (Patrice Bart), Tuhkimo (Ben Stevenson), Tuhkimo - traaginen kertomus: Prinssi (Terence Kohler), Veren häät: Leonardo (Cathy Marston).
Kesäyön unelma (Heinz Spoerli), Earth Apples (Itzik Galili), Unikot (Javier Torres), Kolmetoista (Tommi Kitti, kantaesitys), Dominium (Tim Rushton), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Kevätuhri (Vaslav Nijinsky), Carmen (Marilena Fontoura), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Petite Mort (Jiří Kylián), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Stepping Stones (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), OFFCORE (Jorma Elo), Twisted Shadow (Jorma Elo), Suite Murder (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Jäinen kukinta (Odd Johan Fritzøe), Etudes (Harald Lander), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Walking Mad (Johan Inger), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), The Sofa (Itzik Galili), Cornered (Nicolo Fonte), Minus 7 (Ohad Naharin), Lyrical (Petr Zuska), Before After (Annabelle Lopez Ochoa), X-it (Johanna Nuutinen).

Lisätiedot

Osallistunut Moran balettikilpailuun sekä EBU:n karsintoihin 1998 ja 2000.
Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2005.
Lauri Lehdon muistostipendi 2005.

Mukana esityksissä

Don Quijote 16.1.2015 19:00
Don Quijote 22.1.2015 19:00
Don Quijote 30.1.2015 19:00