Ville Mäki

Tanssija

Koulutus

Oulun balettikoulu 1986–92.
Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 1992–96.
Pietarin koreografinen oppilaitos (Vaganova-instituutti) 1996–99.
Kursseja: mestarikursseja New Yorkissa 2003, 2007, 2009, Pietarissa 2004, Havannassa 2005.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2001–
Memphis Ballet 2000–2001.
Alberta Ballet 1999–2000.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2014. Muut vierailut: Unkarin Kansallisbaletti 2005,  Estonia-teatterin baletin vakituinen vierailija 2006–. Lisäksi vierailut mm. balettikonsertissa Japanin Hamamatsussa 2005, Osakan kansainvälisessä balettigaalassa 2004-2009 sekä kansainvälisessä balettigaalassa Virossa 2003, 2008. Useita gaalavierailuja Suomessa 2002-.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa solistitehtävissä mm. Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), La Esmeralda: Pas de deux (Jules Perrot), Joutsenlampi: Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Kuinka äkäpussi kesytetään: Hortensio, pas de six (John Cranko), Napoli: Pas de six (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen: Sininen lintu (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pähkinänsärkijä, Kukkaisvalssi/1. solistipari (Wayne Eagling ja Toer van Schayk).
Serenade (George Balanchine), Divertimento 15 (George Balanchine), Osiris: Seth/Osiris (tanssirooli oopperassa Osiris, kor. Aita Vuolanto), Blank Contrast (Jorma Elo), Forgotten Land: Vaalea pari (Jiří Kylián), Svadebka (Jiří Kylián), Petite Mort: 1. pari (Jiří Kylián), Colours: kolme paria (Jorma Uotinen), FLUKE (Mats Ek), A Million Kisses to my Skin: 3. pari (David Dawson), Twisted Shadow (Jorma Elo), Etudes (Harald Lander), Voluntaries: Pas de trois (Glen Tetley), Fotosoppa: Turisti (Sara Saviola), Aikala (Riku Immonen).
Vierailuilla mm. Pähkinänsärkijä: Prinssi (Vasili Vainonen), Between Light and Shadow (Juranyi), Joutsenlampi: Siegfried (Tiit Härm).

Lisätiedot

Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2005.
Pro Dance -palkinto 2002.
Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2005, Suomalais-unkarilainen kannustuspalkinto.
Shanghain kansainvälinen balettikilpailu 2004.
Eurovision Grand Prix -kilpailu, nuorten tanssijoiden sarja Suomessa 1999.
Varnan kansainvälinen balettikilpailu, juniorisarja 1998.