Jyrki Korhonen

Basso, solisti

Suomen Kansallisoopperassa näytäntökaudella 2014-15: Pelléas ja Mélisande: Arkel (Claude Debussy), La Bohème: Colline (Giacomo Puccini), Figaron häät: Don Bartolo (W. A. Mozart), Nürnbergin mestarilaulajat: Veit Pogner (Richard Wagner), Richard Strauss 150 vuotta: Solisti, Suuri kuorogaala: Solisti (Kansallisoopperan kuoro 70 vuotta).

Koulutus

Sibelius-Akatemia Jorma Elorinteen ja Tom Krausen oppilaana.
Zürichin kansainvälinen oopperastudio 1992-93.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 2001-
Wiesbadenin ja Darmstadtin oopperat 1993-2000
Vierailut: mm. Bayreuthin musiikkijuhlat 1997-2001 ja 2006, Savonlinnan Oopperajuhlat, Wienin ja Baijerin valtionoopperat, Berliinin Deutsche Oper, Tukholma, Malmö, Oslo, Kööpenhamina, Lontoo, Amsterdam, Pariisi, Strasbourg, Lyon, Marseilles, Rouen, Tours, Hannover, Berliini, Stuttgart, Rooma, Milano, Palermo, Pisa, Livorno, Rovigo, Como, Cesarea, Zürich, Luzern, Basel, Geneve, Madrid, Ateena, Lissabon, Budapest, Tokio, Cincinnati, Pietari ja Santiago de Chile.
Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin).

Roolit

Mm. Ryöstö seraljista: Osmin (Mozart), Taikahuilu: Sarastro (Mozart), Don Giovanni: Komtuuri (Mozart), Figaron häät: Bartolo (Mozart), Fidelio: Rocco (Beethoven), Sevillan parturi: Don Basilio (Rossini), Lucia di Lammermoor: Raimondo (Donizetti), Macbeth: Banquo (Verdi), Rigoletto: Sparafucile (Verdi), Kohtalon voima: Pater Guardian (Verdi), Aida: Ramfis (Verdi), Don Carlos: Filip II (Verdi), Tannhäuser: Hermann (Wagner), Reininkulta: Fafner ja Fasolt (Wagner), Valkyyria: Hunding (Wagner), Siegfried: Fafner (Wagner), Jumalten tuho: Hagen (Wagner), Parsifal: Titurel (Wagner), Tristan ja Isolde: Kuningas Marke (Wagner), Ruusuritari: Paroni Ochs von Lerchenau (Strauss), Thaïs: Palémon (Massenet), Jevgeni Onegin: Gremin (Tšaikovski), Hovanštšina: Dosifei (Musorgski), Boris Godunov: Pimen (Musorgski), La Bohème: Colline (Puccini), Turandot: Timur (Puccini), Pelléas ja Mélisande: Arkel (Debussy), Albert Herring: Mr Budd (Britten), Pohjalaisia: Vallesmanni (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Paavo Ruotsalainen (Kokkonen), Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Rasputin: Puriškevitš (Rautavaara, kantaesitys), Käärmeen hetki: Huldén (Heiniö, kantaesitys), Adriana Mater: Tsargo (Saariaho).

Lisätiedot

Yhteistyötä mm. seuraavien kapellimestarien kanssa: Sakari Oramo, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt, Mikko Franck, Antonio Pappano, Zubin Mehta, Mark Albrecht, Leif Segerstam, Christian Thielemann, Jukka-Pekka Saraste, Petri Sakari, Peter Schneider, Simon Rattle, Riccardo Chailly, Ralf Weikert, James Conlon, Jun Märkl, Eri Klas, Alberto Zedda, Julia Jones, Adam Fischer, Okko Kamu ja Osmo Vänskä.
Konserttiohjelmistossa mm. 9. sinfonia ja Missa solemnis (Beethoven), Johannes-passio (Bach), Nelson-messu ja Harmonia-messu (Händel), 8. sinfonia (Mahler), Requiem (Mozart), Oedipus Rex ja Pulcinella (Stravinsky), Requiem (Verdi), Stabat Mater (Rossini), Dream of Cerotinus (Elgar), Vigilia (Rautavaara) ja Tuuri (Nordgren, kantaesitys).
Esiintynyt mm. Radion sinfoniaorkesterin, Helsingin kaupunginorkesterin, Berliinin filharmonikkojen, Concertgebouwn orkesterin, Lontoon ja Cincinnatin sinfoniaorkesterien, Milanon Giuseppe Verdi -sinfoniaorkesterin ja Palermon Teatro Massimon orkesterin solistina.
Levytyksiä mm. Vigilia (Rautavaara) 1998, Rautavaaran yksinlauluja 2003, Kuningas lähtee Ranskaan (Sallinen), Kullervo (Sibelius) sekä Wagnerin oopperat Nürnbergin mestarilaulajat (Bayreuth) ja Die Feen. DVD-tallenteita Rasputin (Rautavaara).

Mukana esityksissä

Nürnbergin mestarilaulajat 4.4.2015 14:00
Nürnbergin mestarilaulajat 11.4.2015 14:00
Nürnbergin mestarilaulajat 18.4.2015 14:00
Suuri kuorogaala 22.4.2015 19:00
Suuri kuorogaala 23.4.2015 19:00
Nenä 20.11.2015 19:00
Nenä 25.11.2015 19:00
Nenä 28.11.2015 19:00
Nenä 2.12.2015 19:00
Nenä 4.12.2015 19:00
Nenä 8.12.2015 19:00
Nenä 10.12.2015 19:00
Nenä 16.12.2015 19:00
Thaïs 18.12.2015 19:00
Thaïs 22.12.2015 19:00
Thaïs 30.12.2015 19:00
Thaïs 7.1.2016 19:00
Thaïs 9.1.2016 19:00
Taikahuilu 26.2.2016 19:00
Taikahuilu 5.3.2016 14:00
Taikahuilu 11.3.2016 19:00
Taikahuilu 16.3.2016 19:00
Taikahuilu 6.4.2016 19:00
Tristan ja Isolde 14.5.2016 18:00
Tristan ja Isolde 17.5.2016 18:00
Tristan ja Isolde 20.5.2016 18:00
Tristan ja Isolde 25.5.2016 18:00