Aki Alamikkotervo

Tenori, solisti

Suomen Kansallisoopperassa näytäntökaudella 2013-14: Carmen: Remendado (Georges Bizet), Don Carlos: Lerman kreivi (Giuseppe Verdi), Don Pasquale: Notaari (Gaetano Donizetti), Ruusuritari: Majatalon isäntä (Richard Strauss), Oopperan joulu (Joululauluja Etelä-Suomen kirkoissa).

Lisäksi:
Norppa: Aurinko (Kyllönen, kantaesitys) Savonlinnan Oopperajuhlat; Yö Venetsiassa: Caramello (Strauss) Lohja; Tuntematon sotilas: Rovasti (Pylkkänen) Oulu.

Koulutus

Oulun konservatorio, laulunopettajalinjan jatkotutkinto 1993.
Kansallisoopperan oopperastudio.
Jatko-opinnot Italiassa Paolo Silverin johdolla.
Ensikonsertti 1993.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisoopperan solistikunta 1999-
Vierailut: mm. Savonlinnan Oopperajuhlat 1997-, suomalaiset alueoopperat, Tukholman Kuninkaallinen ooppera, Moskovan Novaja-ooppera, Wien. Suomen Kansallisoopperan vierailu Pietarin Mariinski-teatterissa keväällä 2005 (Rautavaara: Rasputin).

Roolit

Suomen Kansallisoopperassa:
mm. Figaron häät: Don Basilio (Mozart), Ryöstö seraljista: Pedrillo (Mozart), Taikahuilu: Monostatos, Toinen pappi ja Ensimmäinen haarniskoitu (Mozart), Fidelio: Florestan ja Jaquino (Beethoven), Matka Reimsiin: Belfiore (Rossini), Lemmenjuoma: Nemorino (Donizetti), Anna Bolena: Sir Hervey (Donizetti), Don Pasquale: Notaari (Donizetti), La Traviata: Gaston (Verdi), Aida: Sanansaattaja (Verdi), Don Carlos: Lerman kreivi (Verdi), Reininkulta: Mime (Wagner), Parsifal: Knaappi (Wagner), Nainen vailla varjoa: Kyttyräselkä (Strauss), Ruusuritari: Isäntä ja Laulaja (Strauss), Salome: Herodes (Strauss), Carmen: Remendado (Bizet), Boris Godunov: Šuiski (Musorgski), Lännen tyttö: Nick (Puccini), Turandot: Pang (Puccini), Madama Butterfly: Goro (Puccini), Andrea Chénier: Apotti (Giordano), Pajatso: Peppe (Ruggero Leoncavallo), Peter Grimes: Bob Boles (Britten), Albert Herring: Mr Upfold (Britten), Sweeney Todd: Pirelli (Sondheim), Pohjalaisia: Kaappo (Madetoja), Viimeiset kiusaukset: Juhana (Kokkonen), Punainen viiva: Puntarpää ja Kirkkoherra (Sallinen), Hyönteiselämää: Keksijä (Aho), Kuningas Lear: Narri (Sallinen), Luther: Munkki (Tikka), Rasputin: Lazavert (Rautavaara, kantaesitys), Aleksis Kivi: Mikko Vilkastus ja Junki (Rautavaara), Robin Hood: Munkki Tuck (Linkola, kantaesitys).

Muualla:
Ryöstö seraljista: Pedrillo (Mozart), Fidelio: Florestan (Beethoven), La Traviata: Alfredo (Verdi), Rigoletto: Herttua (Verdi), Salome: Herodes (Strauss), Turandot: Pang (Puccini), Pajatso: Beppo (Leoncavallo), Pohjalaiset: Kaapo (Madetoja), Kalastajaooppera: Juudas (Erkkilä), Aika ja uni (Rechberger-Kortekangas-Aho), La Fenice: Palomestari (Hakola, kantaesitys).

Lisätiedot

Timo Mustakallio -kilpailun 3. palkinto 1989.
Vuoden Oopperasolisti 1997.
Levytyksiä mm. Pohjalaisia (Madetoja) ja Aslak Hetta (Launis) Radion sinfoniaorkesterin kanssa, Riddaren och draken (Heiniö) Turun filharmonisen orkesterin kanssa, Aino (Melartin) Sinfonia Lahden kanssa sekä Luosto-sinfonia (Aho) Sinfonia Lahden ja Lapin kamariorkesterin kanssa.
Esiintyy säännöllisesti oratorioiden ja passioiden solistina teoksissa kuten Requiem (Verdi), Carmina Burana (Orff), Requiem (Mozart) ja 9. sinfonia (Beethoven).

Mukana esityksissä

Ruusuritari 13.5.2014 18:00
Ruusuritari 15.5.2014 18:00
Ruusuritari 17.5.2014 14:00
Ruusuritari 21.5.2014 18:00
Figaron häät 29.8.2014 19:00
Figaron häät 4.9.2014 19:00
Figaron häät 13.9.2014 19:00
Boris Godunov 27.9.2014 14:00
Boris Godunov 30.9.2014 19:00
Boris Godunov 4.10.2014 14:00
Boris Godunov 9.10.2014 19:00
Nürnbergin mestarilaulajat 13.3.2015 17:00
Nürnbergin mestarilaulajat 17.3.2015 17:00
Nürnbergin mestarilaulajat 25.3.2015 17:00
Nürnbergin mestarilaulajat 4.4.2015 14:00
Nürnbergin mestarilaulajat 11.4.2015 14:00
Nürnbergin mestarilaulajat 18.4.2015 14:00