Milla Eloranta

Tanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Glass Pieces: Kolme paria, naiset (Jerome Robbins).

Koulutus

Vantaan lapsibaletti Marin Veltchevin ja Tamara Popova-Perovuon johdolla.
Suomen Kansallisoopperan balettikoulu, Maj-Lis Rajalan harjoittelijaluokka.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 1997–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Kuopio Tanssii ja soi -festivaali 1995, Cosenza, Italia 1999, Pariisin Châtelet-teatteri 2001, Cagliarin Teatro Lirico 2005, Kööpenhaminan Summerdance-festivaali 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013. Muut vierailut mm. Julidans-festivaali, Amsterdam 2007: Reuna (Jouka Valkama).

Roolit

Pää- ja solistitehtävissä mm. Anna Karenina: Dolly (Alexei Ratmansky), Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Don Quijote (Patrice Bart/Petipa), Giselle (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi (Vladimir Bourmeister/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, Pikkujoutsenet, Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi: Pas de trois, Pikkujoutsenet (Kenneth Greve), Lokki: Polina (John Neumeier), Napoli: Pas de six/neljä naista (August Bournonville), Prinsessa Ruusunen (Rudolf Nurejev/Ivanov), Prinsessa Ruusunen: Carabosse (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Klaara, Liisa, Kukkaisvalssi/1. solistipari (Wayne Eagling, Toer van Schayk), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Tšaikovski (Patrice Bart), Tuhkimo: nimirooli, Kevät (Ben Stevenson)
Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine), Kesäyön unelma: Hermia (Heinz Spoerli), Noces (Angelin Preljocaj), Evankeliumi (Jorma Uotinen), Petrushka (Jorma Uotinen), UNI: päärooli (Jorma Uotinen), Petrolitaivas (Sami Saikkonen), Four Sections (Ted Brandsen), Black Cake (Hans van Manen), iVaLo (Jouka Valkama), Neljä viimeistä laulua (Rudi van Dantzig), Georgia (Tero Saarinen), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), HAPPY is HAPPY (Jorma Elo), OFFCORE (Jorma Elo), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort: 2. pari (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), FLUKE (Mats Ek), Whiteout (Simo Kellokumpu), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Taivaaseen juurtunut puu (Mammu Rankanen).

Lisätiedot

Tanssin Nuppu -palkinto 1999.
Pro Dance -stipendi 2000.

Mukana esityksissä

Horečná-Godani-Robbins 20.9.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 3.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 16.10.2014 19:00