Sara Saviola

Tanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Utopia of Another Continent: Lapsi (Natália Horečná).

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 1992–2002.
Lisäksi kesäkursseja mm. American Ballet Theatre Summer Intensive New Yorkissa 2001, Bartholin International Ballet Seminar Kööpenhaminassa 2003 ja 2004, Impuls Tanz Wienissä 2006.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2002–

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2013. Muut vierailut: Julidans-festivaali, Amsterdam 2007, Dance Salad -festivaali, Houston 2004 sekä Exit-festivaali ja June-Events 08, Pariisi 2008: Suo tihkua vihreä tammi (Susanna Leinonen). Reija Wäreen Of(f) Course ensemblessa 2008–2009, Nina Hyvärisen, Aapo Siikalan ja Marjaterttu Willmanin tuotannoissa 2006–2009.

Roolit

Solisti- ja corps de ballet -rooleissa mm. Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Giselle (Sylvie Guillem/Coralli-Perrot-Petipa), Joutsenlampi (Vladimir Bourmeister/Petipa-Ivanov), Joutsenlampi (Rudi van Dantzig/Petipa-Ivanov), Prinsessa Ruusunen: Grazia (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä (Rudolf Nurejev/Ivanov), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia (John Cranko), Seitsemän veljestä: Venla, Naaraskettu (Marjo Kuusela), Tuhkimo: Syksy (Ben Stevenson)
Rubies (George Balanchine), Colours (Jorma Uotinen), Suo tihkua vihreä tammi (Susanna Leinonen), Carmen (Marilena Fontoura), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Kirkastunut yö (Tero Saarinen), Svadebka (Jiří Kylián), Forgotten Land (Jiří Kylián), Sechs Tänze (Jiří Kylián), 91° N (Jouka Valkama), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Lähellä (Satu Tuomisto), 3+1 (Johanna Nuutinen), X-it (Johanna Nuutinen).

Lisätiedot

Helsingin kansainvälinen balettikilpailu 2001, välierä.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 1999 ja 2000, finalisti.
EBU:n nuorten tanssijoiden kilpailun Suomen karsinta 2001 ja 2003, finalisti.
Pro Opera ry:n kannustusapuraha 2001.
Suomen Tanssitaiteilijain Liiton kannustuspalkinto (myönnetty Helsingin kansainvälisen balettikilpailun yhteydessä 2001).
Omia koreografioita: As serious As your life (yhdessä Maria Tammisen kanssa; koreografiworkshop 2006, Balettikavalkadi 2008), Take off (Second Step -ilta 2009), Fotosoppa (2013).

Mukana esityksissä

Horečná-Godani-Robbins 23.9.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 3.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 10.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 16.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 18.10.2014 19:00