Frans Valkama

Ensitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve), Glass Pieces: Kolme paria, miehet (Jerome Robbins), Utopia of Another Continent: Lapsen suojelijat (Natália Horečná).

Koulutus

Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitos 2002–2005.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 2005–, solistitanssija 2011–, ensitanssija 2014-
Nuorten tanssijoiden Europe Danse -kesäryhmä 2003.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Bolšoi-teatteri, Moskova 2013, Kansallisbaletin kesäkiertue 2013. Muut vierailut: Julidans-festivaali, Amsterdam 2007: Reuna (Jouka Valkama).

Roolit

Solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Bajadeeri: Pronssijumala (Natalia Makarova/Petipa), Coppélia: Franz (Marc Ribaud), Le Corsaire - Merirosvo: Ali (Ivan Liška/Petipa), Don Quijote: Sancho Panza (Patrice Bart), Giselle: Maalais-pas de deux (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Pas de six (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Benno (Kenneth Greve), Kaunotar ja hirviö: Kuningas Alexander / Hirviö (Javier Torres), Lumikuningatar: Lapin velho (Kenneth Greve), Manon: Lescaut (Sir Kenneth MacMillan), Peer Gynt: Dovren äijä (Heinz Spoerli), Prinsessa Ruusunen: Kultainen kauris (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pekka (Toer van Schayk, Wayne Eagling), Raymonda (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Mercutio (John Cranko), Scheherazade: Shahzarem (Kenneth Greve), Seitsemän veljestä: Timo (Marjo Kuusela), La Sylphide: Gurn (August Bournonville), Tuhkimo (Ben Stevenson).
Bella Figura (Jiří Kylián), Ratsuväkeä odotellessa (Jouka Valkama), Reuna (Jouka Valkama), IMAGE (Sami Saikkonen), FLUKE (Mats Ek), Twisted Shadow (Jorma Elo), Double Evil (Jorma Elo), Tuhlaajapoika: nimirooli (George Balanchine), 91° N (Jouka Valkama), Hohto/Shine (Kenneth Kvarnström), Walking Mad (Johan Inger), In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe), workwithinwork (William Forsythe), Minus 7 (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), X-it (Johanna Nuutinen). Päätehtävässä Pienten joutsenten lampi: Elias unessa, Prinssi (Sami Saikkonen/Oop!-osaston tuotanto).

Lisätiedot

Modernin tanssin maailmanmestari 2006 (IDO).
Jazz-tanssin maailmanmestari 2006 (IDO).
Show-tanssin suomenmestari 2006.
Grassen kansainvälinen balettikilpailu, miesten sarjan voittaja 2005.
Moran pohjoismainen balettikilpailu 2005, juniorisarjan 1. sija.
Eurovisionin nuorten tanssijoiden kilpailun Suomen valintakilpailun voittaja (pari Annika Nieminen) 2005.
Suomen Kansallisoopperan tukisäätiön apurahat 2003, 2005.
Pro Dance -stipendi 2004.
The School at Jacob's Pillow -stipendi 2004.

Mukana esityksissä

Horečná-Godani-Robbins 23.9.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 3.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 10.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 16.10.2014 19:00
Horečná-Godani-Robbins 18.10.2014 19:00
Lumikuningatar 6.11.2014 19:00
Lumikuningatar 15.11.2014 18:00
Lumikuningatar 29.11.2014 14:00