Jani Talo

Ensitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2014-15: Don Quijote: Camacho (Patrice Bart – Ludvig Minkus), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Liisan kosija 1 (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Pähkinänsärkijä (Wayne Eagling ja Toer van Schayk – Pjotr Tšaikovski), Onegin: Gremin (John Cranko – Pjotr Tšaikovski), Muumipeikko ja pyrstötähti: Muumipeikko / Unen poika (Anandah Kononen – Panu Aaltio), Glass Pieces: Kolme paria, miehet (Jerome Robbins – Philip Glass).

Koulutus

Washington Ballet School
Suomen Kansallisoopperan balettikoulu
Jatko-opintoja New Yorkissa, Kööpenhaminassa, Wienissä ja Tukholmassa.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 1999–, ensitanssija 2010–
Washingtonin baletti 1995–99.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012, 2014.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Pää-, solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Anna Karenina: Vronski (Alexei Ratmansky), Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Le Corsaire - Merirosvo: Lankedem (Ivan Liška/Petipa), Giselle: Albrecht (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Siegfried, Alexander (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Siegfried (Kenneth Greve), Kuinka äkäpussi kesytetään: Lucentio (John Cranko), Lokki: Kostja, Medvedenko (John Neumeier), Lumikuningatar: Kai (Kenneth Greve), Onegin (John Cranko), Peer Gynt: Sulhanen (Heinz Spoerli), Prinsessa Ruusunen (Rudolf Nurejev/Petipa), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda: Raymondan ystävä (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Romeo, Benvolio (John Cranko), Seitsemän veljestä: Aapo (Marjo Kuusela), Tšaikovski (Patrice Bart), Veren häät: Sulhanen (Cathy Marston).
Rubies (George Balanchine), Neljä luonnekuvaa: Teema III (George Balanchine), Artus-legenda (John Neumeier), Kesäyön unelma: Lysander (Heinz Spoerli), Evankeliumi (Jorma Uotinen), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Colours: kolme paria (Jorma Uotinen), Neljä viimeistä laulua (Rudi van Dantzig), Oracle (Glen Tetley), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort: 4. pari (Jiří Kylián), Tides of Mind (Dominique Dumais), Stepping Stones (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Neljä luonnekuvaa: Teema III (George Balanchine), Black Cake: 1. pas de deux (Hans van Manen), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Voluntaries (Glen Tetley), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Double Evil (Jorma Elo), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin).
Muualla: solistitehtävissä mm. Pähkinänsärkijä, Divertimento 15 (George Balanchine).

Lisätiedot

Bartholin-palkinto Kööpenhaminassa 1998.
Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2000.
Tanssin kukka 2007.
Omia koreografioita: Näkökulma (2000), Halu (2001), peek-a-boo (2003), Liikkeitä (2004, Balettikavalkadi 2008), ABSENCE (2005) sekä Fallen (2012, yhdessä Terhi Räsäsen kanssa) Kansallisbaletin koreografiworkshopeissa, Sarja kolmelle (2011) ja White Glow (2013, yhdessä Terhi Räsäsen kanssa) Kansallisbaletin kesäkiertueilla.