Jani Talo

Ensitanssija

Suomen Kansallisbaletissa näytäntökaudella 2013-14: Lumikuningatar (syksy 2013): Kai (Kenneth Greve), Seitsemän veljestä: Aapo (Marjo Kuusela ), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Deca Dance Helsinki (Ohad Naharin), Peer Gynt: Sulhanen (Heinz Spoerli), Bella Figura (Jiří Kylián), Neljä luonnekuvaa: Teema III (George Balanchine).

Koulutus

Washington Ballet School
Suomen Kansallisoopperan balettikoulu
Jatko-opintoja New Yorkissa, Kööpenhaminassa, Wienissä ja Tukholmassa.

Kiinnitykset

Suomen Kansallisbaletti 1999–, ensitanssija 2010–
Washingtonin baletti 1995–99.

Vierailut: Kansallisbaletin vierailut Cagliarin Teatro Lirico 2005, BBC:n Riot at the Rite -draamadokumentin kuvaukset Lontoossa 2005, Oulun kaupunginteatteri 2006, Macaon Kulttuurikeskus 2009, Singapore Arts Festival 2009, Kuopio Tanssii ja Soi 2009, Kansallisbaletin kesäkiertue 2011, 2012.

Roolit

Suomen Kansallisbaletissa: Pää-, solisti- ja corps de ballet -tehtävissä mm. Anna Karenina: Vronski (Alexei Ratmansky), Bajadeeri (Natalia Makarova/Petipa), Le Corsaire - Merirosvo: Lankedem (Ivan Liška/Petipa), Giselle: Albrecht (Sylvie Guillem/Coralli–Perrot–Petipa), Joutsenlampi: Siegfried, Alexander (Rudi van Dantzig/Petipa–Ivanov), Joutsenlampi: Siegfried (Kenneth Greve), Kuinka äkäpussi kesytetään: Lucentio (John Cranko), Lokki: Kostja, Medvedenko (John Neumeier), Onegin (John Cranko), Prinsessa Ruusunen (Rudolf Nurejev/Petipa), Prinsessa Ruusunen: Prinssi Désiré (Javier Torres/Petipa), Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas: Prinssi (Wayne Eagling ja Toer van Schayk), Raymonda: Raymondan ystävä (Anna-Marie Holmes/Petipa), Romeo ja Julia: Romeo, Benvolio (John Cranko), Tšaikovski (Patrice Bart), Veren häät: Sulhanen (Cathy Marston).
Rubies (George Balanchine), Artus-legenda (John Neumeier), Kesäyön unelma: Lysander (Heinz Spoerli), Evankeliumi (Jorma Uotinen), Ballet Pathétique (Jorma Uotinen), Colours: kolme paria (Jorma Uotinen), Neljä viimeistä laulua (Rudi van Dantzig), Oracle (Glen Tetley), Forgotten Land (Jiří Kylián), Petite Mort: 4. pari (Jiří Kylián), Tides of Mind (Dominique Dumais), Stepping Stones (Jiří Kylián), Bella Figura (Jiří Kylián), Neljä luonnekuvaa: Teema III (George Balanchine), Black Cake: 1. pas de deux (Hans van Manen), Viime heinäkuu (Marilena Fontoura), Voluntaries (Glen Tetley), Walking Mad (Johan Inger), Kadonnut kuva (Christian Spuck), Seitsemäs sinfonia (Uwe Scholz), Cornered (Nicolo Fonte), Double Evil (Jorma Elo).
Muualla: solistitehtävissä mm. Pähkinänsärkijä, Divertimento 15 (George Balanchine).

Lisätiedot

Bartholin-palkinto Kööpenhaminassa 1998.
Tanssin kukan Nuppu-palkinto 2000.
Tanssin kukka 2007.
Omia koreografioita: Näkökulma (2000), Halu (2001), peek-a-boo (2003), Liikkeitä (2004, Balettikavalkadi 2008), ABSENCE (2005) sekä Fallen (2012, yhdessä Terhi Räsäsen kanssa) Kansallisbaletin koreografiworkshopeissa, Sarja kolmelle (2011) ja White Glow (2013, yhdessä Terhi Räsäsen kanssa) Kansallisbaletin kesäkiertueilla.

Mukana esityksissä

Peer Gynt 24.4.2014 19:00
Peer Gynt 26.4.2014 14:00
Peer Gynt 29.4.2014 19:00
Peer Gynt 7.5.2014 19:00
Peer Gynt 10.5.2014 14:00
Peer Gynt 14.5.2014 19:00
Peer Gynt 16.5.2014 19:00